abażury do lamp, klosze do lamp

Dawne trendy w nowym wydaniu – abażury do lamp

Historia zatacza koło. Jest to znane wszystkim sformułowanie, które jednak trafnie opisuje rzeczywistość. W wielu dziedzinach, takich jak na przykład moda czy wystrój wnętrz, co jakiś czas wraca się do dawnych trendów. Nie jest to jednak przenoszenie przeszłości w teraźniejszość w stosunku 1:1. Elementy te poddawane są pewnego rodzaju aktualizacji, oczywiście przy zachowaniu podstawowych pierwotnych aspektów. Jedną z takich odkrywanych na nowo rzeczy są abażury do lamp.

abażury do lamp, klosze do lamp

Czym różnią się abażury materiałowe od kloszy?

Ich początki sięgają czasów Ludwika XV, jednak do powszechnego użytku weszły dopiero w XIX wieku. Abażury materiałowe do lamp należy odróżniać od kloszy, ponieważ mimo ich niewątpliwych podobieństw, podstawowa funkcjonalna cecha rozróżniająca jest istotna. Bowiem klosze do lamp to oprawy do żarówek. które najczęściej są wykonane ze szkła, tworzywa sztucznego bądź metalu. Z kolei abażur to większy odpowiednik klosza, wykonany jednak z materiału. Jego podstawowym zadaniem nie jest jedynie osłanianie żarówki, ale przede wszystkim tłumienie zbyt jaskrawego światła.

abażury do lamp, klosze do lampFunkcjonalne abażury do lamp

Jednak przy dzisiejszym designie zaciera się wyraźna granica między abażurem i kloszem. Oba te elementy stanowią głównie formę dekoracji, dzięki której łatwo, szybko i stosunkowo tanio można zmienić wystrój wnętrza. Nadal możemy przede wszystkim spotkać abażury materiałowe, który w zależności od jego kolorystyki przytłumia blask światła, nadając mu poświatę o określonej barwie. Taki zabieg pozwala na ocieplenie przestrzeni i nadanie jej intymnego klimatu. Najczęściej abażury stosuje się w lampach, stołowych i podłogowych po to, aby zgodnie z przeznaczeniem lampy mogły oświetlać, jednocześnie nie rażąc. W zależności od koloru, deseniu, wzoru czy tkaniny, z której abażury materiałowe są wykonane, dana przestrzeń uzyska odmienny charakter.

Dekorowanie wnętrz oprawami oświetleniowymi

Z kolei klosze do lamp mają charakter bardzo dekoracyjny. Już dzięki jednej, odpowiednio dobranej oprawie oświetlenia jesteśmy w stanie zmienić całkowicie wizerunek pokoju. Klosze do lamp występują w wielu, przeróżnych formach. Mogą być zrobione zarówno z drutu, jak i miedzi czy porcelany. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć rozmaite przestrzenie. Jedne przy zastosowaniu kloszy zyskają elegancki wydźwięk inne nabiorą nonszalanckiego charakteru. Zarówno klosze, jak i abażury materiałowe to świetne rozwiązanie przy dekorowaniu wnętrz.

Dodaj komentarz

*

code