salon

Cztery najczęstsze błędy w aranżacji oświetlenia salonu

W aranżacji oświetlenia salonu zdarza się popełniać błędy już na etapie projektowania. Teoretycznie to nic złego, w końcu każdy z nas uczy się na własnych niepowodzeniach. Jednak nieprzemyślana instalacja oświetleniowa może przynieść opłakane skutki albo dla naszych oczu, albo dla naszych portfeli, kiedy zdecydujemy się na całościowe zmiany. Dlatego warto poznać najczęstsze błędy w aranżacji oświetlenia salonu i dowiedzieć się, jak się przed nimi uchronić.

1. Wystarczy mi jeden obwód

Nie wystarczy. Jeśli jesteś na etapie projektowania swojej instalacji, bądź ktoś robi to dla ciebie, dopilnuj, żeby w twoim domu uwzględniano przynajmniej dwa obwody. Dzięki nim ograniczanie się jedynie do światła głównego nie będzie konieczne. Nawet, jeśli teraz myślisz, że będzie inaczej, to takie rozwiązanie docenisz prędzej czy później. Szczególnie wtedy, gdy będziesz je wprowadzać przy okazji ponownego remontu salonu, bo okazało się, że nawet najmocniejsze żarówki nie radzą sobie z doświetleniem całego wnętrza.

2. Lampy wiszące do salonu? Jedna wystarczylampy wiszące do salonu

Jeśli chodzi o lampy wiszące do salonu, to istnieje dziwne przekonanie, że jedna załatwi całą sprawę. I to niezależnie od tego, jak duże jest pomieszczenie, o którym piszę. O ile twój pokój nie przypomina rozmiarem komórki pod schodami, to powinny się w nim znaleźć przynajmniej dwie lampy wiszące do salonu. Dlaczego? Ponieważ pierwsza spełni rolę oświetlenia głównego. Będzie dobrze, jeśli znajdzie się w centralnym miejscu pomieszczenia. Natomiast druga powinna znaleźć się nad powierzchnią stołu.

W sytuacji, kiedy planujesz ustawić stół w centrum i druga lampa wydaje się bezsensownym pomysłem, to nie rezygnuj z niego do końca. Przynajmniej przygotuj instalację tak, żeby w późniejszym czasie można było zainstalować drugą lampę. Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie czas na większe zmiany i zechcesz zmienić umeblowanie. Wtedy dobrze jest mieć w zapasie możliwość podłączenia lampy bez generalnego remontu.

3. Nie potrzebuję lamp stojących

Lampy wiszące do salonu to świetna sprawa, nie da się ukryć. Jednak nie można też nie zauważyć, że nieważne jak będziemy się starać, nie doświetlą dokładnie każdego miejsca. Poza tym, spędzanie czasu wieczorem wymaga klimatu, którego zazwyczaj nie zapewni żarówka świecąca nad głową. Jeśli nie znajdujesz innych, to uwzględnij chociaż ten powód posiadania podłogowej lampy stojącej. Z czasem znajdziesz tych powodów dziesiątki, serio.

4. Kluczowy jest wygląd lampy

Byłoby znakomicie, gdyby to była prawda. Niestety, wygląd lampy nie powinien determinować jej zakupu, jeśli jej funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Mnóstwo niedoświetlonych salonów to ofiary podejścia, w którym design wygrał ze zdrowym rozsądkiem. Dlatego najlepiej najpierw przygotować niezbędne parametry i funkcjonalności, a dopiero potem dobierać do tego odpowiednią lampę.

Dodaj komentarz

*

code