lampy do sypialni

Dopasuj oświetlenie do wnętrza, w którym żyjesz

Wydawałoby się, że kwestia oświetlenia jest sprawą trywialną. Tymczasem dopasowanie go do pomieszczeń, w których żyjemy, może nam znacząco podnieść komfort życia. I nie chodzi tylko o to, że lampy wiszące w kuchni powinny być inne, niż w sypialni, ale także o to, żeby były adekwatne do cech wnętrza w oderwaniu od jego aranżacji.

Zmierzam do tego, że zupełnie inaczej powinniśmy organizować oświetlanie pomieszczeń niewielkich i wąskich, niż przestronnych. Różnice pojawią się również w samej wysokości – jeśli mamy sufit raptem dwa i pół metra nad głową, powinniśmy sięgać po rozwiązania zgoła inne od tych wykorzystywanych w pięciometrowych loftach. Kuchnie, czy też łazienki bez okien wymagają innych nakładów oświetleniowych niż dzienne pokoje z oknami od ściany do ściany i od sufitu do podłogi. Właśnie o tym, jak działać, żeby wybrać akuratne oprawy źródeł światła, będzie dzisiejszy tekst.

Najlepszym sposobem na ten artykuł, będzie jego uporządkowanie. Wobec tego zacznę od pomieszczeń największych, na koniec zostawiając te, które są pod pewnymi względami specyficzne, jak korytarze i hole, a także miejsca, które z jakichś powodów nie mają okien.

Oświetlenie pomieszczeń wysokich i przestronnych

Duże powierzchnie z bardzo wysokimi sufitami to dla jednych aranżacyjne wyzwania, a dla innych nie lada utrapienie. Często trudno jest zapanować nad przestrzenią. Właśnie dlatego tak ważne są próby ujarzmienia go tym, co niezbędne, jeszcze zanim przejdziemy do dodatków.

Mając takie cztery ściany trzeba liczyć się z tym, że są one bardzo skuteczne w pochłanianiu środków na oświetlenie. Natomiast efekty będą zachwycać i ta kwestia powinna być kluczową. Zacznijmy od podstawy – oświetleniowego tła. Tło jest niezbędne do tego, żeby móc przyjść, spokojnie usiąść i zrelaksować się bez światła żarówki ustawionego tuż nad głową. Podwieszany, oświetlony sufit, panel LED, downlighty, czy też osadzone dość wysoko lampy wiszące – z tego wszystkiego można bez obaw korzystać, gdy zależy nam na tym, żeby przygotować tło nie tylko dla innych źródeł światła, ale po prostu dla życia. Tło powinno dawać ciepłe i przyjemne światło. Jeśli pomieszczenie jest tak duże, że na jednym końcu można odpoczywać, a na drugim pracować, to z powodzeniem można podzielić światło na strefy i takoż je instalować.

Po tle przychodzi czas na oświetlenie funkcjonalne, czyli takie, które pozwala nam funkcjonować (no kto by pomyślał). Jeśli w danym miejscu mamy pracować, jeść, uczyć się, bawić, czytać – robić cokolwiek ponad bierny odpoczynek, to potrzebujemy mieć w nim coś ponad tło. Tę rolę spełnią również lampy wiszące, ale o wiele niżej. Z pomocą przyjdą także lampy stojące, które możemy każdorazowo ustawić w dowolnych miejscach. Warto przy tym brać pod uwagę relację między rodzajem opraw oświetleniowych, a pomieszczeniami. Wbrew pozorom, jeśli widzimy w sklepie lampy do sypialni, to pewnie nie zostały tak nazwane bez powodu.

Kluczem do prawidłowego oświetlenia takiego pomieszczenia jest rozmieszczenie źródeł światła. Nie ma na nie, niestety jednego przepisu w stylu „na jeden metr kwadratowy sufitu powinna przypadać jedna lampa wisząca funkcjonalna”. Znaczenie mają upodobania, okna (zarówno fakt ich istnienia, jak również to, na którą stronę wychodzą), a także same rozmiary sufitu. W jednym miejscu pięć lamp to dość, a w innym ta sama ilość sprawi, że połowa pokoju będzie cierpiała na świetlne niedobory.

oświetlenie pomieszczeń (2)Oświetlenie pomieszczeń wysokich i wąskich

Wąskie i wysokie pomieszczenia wymagają solidnego potraktowania ich lampami wiszącymi i/lub downlightami. Te drugie, jak i wcześniej, mogą pełnić rolę tła. Natomiast lampy do sypialni, salonu, czy też kuchni, o ile są wiszące bez problemu wezmą na siebie obie role. Jeżeli jest faktycznie wąsko, nie ma sensu zagracać przestrzeni lampami stojącymi. Chyba, że takimi na stołach (skoro stół już i tak jest, to ustawiona na nim lampka nie zabierze nic więcej).

Bardzo fajnym rozwiązaniem (choć nie wszędzie dostępnym i możliwym do wykonania), jest wykorzystanie w takich pomieszczeniach światła odbitego. Powala ono na optyczne powiększenie pokoju. Choć na niewiele się zda, kiedy będzie odbijało się od czarnych ścian i opadało na ciemnobrązowe meble. Gdy wysoka i wąska jest sypialnia, można zdecydować się na lampy do sypialni kierujące strumień światła w stronę sufitu.

Oświetlenie pomieszczeń niskich i przestronnych

W niskich pomieszczeniach, poza funkcjonalną lampą zawieszoną nad stołem, dobrze jest zrezygnować z lamp wiszących. Czy może raczej z lamp wiszących nisko. Te ostatnie sprawią, że będziemy się czuć, jakby pokój się dodatkowo skurczył. Dlatego albo coś ze względnie małą odległością od sufitu, albo lampy w niego wpuszczane i plafony.

Poza stołem, nad którym lampa wisząca to must-have, funkcjonalnie oświetlać nasz pokój mogą lampy stojące. Mając sporo miejsca nie musimy się obawiać o to, że ich obecność zmniejszy przestrzeń. Za to fakt, że nie będą nas atakować wprost z sufitu sprawi, że całość będzie się prezentować o wiele przestronniej, niż z lampami zawieszonymi tuż nad głową.

Oświetlenie pomieszczeń niskich i wąskichoświetlenie pomieszczeń - lampy wiszące

Jeśli pokój, w którym przyszło ci mieszkać rozmiarami przypomina raczej większą windę, to nie musisz się od razu załamywać. Już wspominałam o świetle odbitym – ono będzie twoim sprzymierzeńcem. Sprawi, że w końcu dasz radę złapać oddech.

W takich pokojach trzeba pamiętać o tym, żeby były dobrze doświetlone. Nie powinniśmy sobie za dnia tworzyć w nich miejsc, które pozostają w mroku. Będą sprawiać, że dodatkowo poczujemy się, jak w lochu. Nawet jeśli oświetleniową całość miałaby dopełnić niepasująca, niewielka lampka – trudno. Lepiej poświęcić się trochę i ponad wygląd postawić funkcjonalność.

Tutaj też należy się wystrzegać wszystkiego co stoi i niepotrzebnie zajmuje miejsce na podłodze. Za to już niewielkie lampki doświetlające wnęki będą świetnym pomysłem.

Oświetlenie korytarzy

Korytarz i hole można oświetlać dwojako – albo z góry, albo po bokach. Można też zrobić miks tych rozwiązań, jeśli chodzi o szerszy korytarz. Ponieważ jednak korytarze zwykle służą tylko do tego, żeby przez nie przejść, można ograniczyć się do jednego rodzaju źródeł światła. Wyjątkiem będą korytarze wysokie, w których zdecydujemy się na umieszczenie po bokach kinkietów. Żeby całość wieczorami nie prezentowała się jak kadr z horrorów klasy Z, warto dorzucić do nich lampy wpuszczone w sufit, lub lampy wiszące na tyle wysoko, żeby nie zrobić krzywdy efektom wywołanym przez kinkiety.

Oświetlenie pomieszczeń bez okien

Myślisz, że oświetlanie wnętrz płytkich szafek taśmami LED to przerost formy nad treścią? Wobec tego spróbuj tego nie zrobić posiadając ślepą kuchnię. W pomieszczeniach bez okien nie można się ograniczać pod względem ilości źródeł światła. Oczywiście nie do tego stopnia, żeby mieć wrażenie, że gdzie się nie ruszy, to diody i żarówki znajdują się kilka centymetrów od naszej twarzy. Niemniej, taśmy LED, spotlighty – każde źródło światła, które zajmuje malutko miejsca, a jednocześnie spełnia swoją rolę, będzie pomocne. Gdy pomieszczeniem bez okien jest sypialnia (bo ktoś wyszedł z założenia, że nie musi być w niej jasno), to warto wybrać zarówno lampy do sypialni, jak i ich mniejsze odpowiedniki – lampka do sypialni przy łóżku może być czasem zbawieniem.

Dodaj komentarz

*

code