abażury materiałowe

Wybór abażuru do lampy wiszącej

Klosze do lamp wiszących pomagają częściowo rozproszyć światło pochodzące z żarówki, ale też kierują strumień światła w wybranym przez nas kierunku. Niektóre pozwalają na zmianę barwy światła, a funkcją każdego jest ochrona źródła światła przed uszkodzeniem.

Mimo, że współczesne trendy trochę pomijają lampy osłonięte, one same nie tracą zwolenników dzięki temu, że ich obecność zmienia pomieszczenia na bardziej przytulne. Dzięki skierowaniu strumienia światła przez klosze na najbliższe otoczenie, lampy pomagają budować przyjazną atmosferę. Ich wygląd ma też rolę dekoracyjną, ponieważ dopełnia wystrój wnętrza.

Z uwagi na szeroki wybór, klosze do lamp wiszących sprostają nawet najbardziej wymagającym pomysłom na wnętrze. Nie jest prawdą, że w nowoczesnych lokalach nie ma miejsca na osłonięte źródła światła. Eleganckie abażury materiałowe, czy też z tworzyw, świetnie sprawdzą się nawet w tych miejscach, które z założenia mają pozostać chłodne.

Klosze do lamp wiszących – zasady doboru

Dobór klosza do lampy wiszącej powinien zacząć się od sprawdzenia potrzebnego rozmiaru w domu, lub – jeśli to możliwe – zabrania lampy do sklepu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni abażur. Nie można zapomnieć o szerokości odpowiedzialnej za bezpieczeństwo – abażur nie powinien znajdować się zbyt blisko gorącej żarówki. Opcją możliwą do zrealizowania jest wybór kloszy w sklepach internetowych.  On-line bardzo często wszystkie informacje dotyczące wymiarów są już podane.

klosze do lamp wiszących

Potem pozostaje wybrać kształt, wzór i kolor osłony. Kolory są bardzo ważne, bo decydują o tym, jak lampa będzie się prezentować, ale też o tym, w jakim stopniu klosz przepuści światło. Jest to szczególnie zauważalne, gdy decydujemy się na abażury materiałowe, lub z cienkich tworzyw sztucznych – one zazwyczaj rozpraszają światło również po bokach. Jeśli chodzi o wzór, a jednolity klosz nie wchodzi w grę, dobrze jest wykorzystać kontrast. Jeśli wnętrze jest spokojne i stonowane, można postawić na wzory kwiatowe, albo geometryczne. Kiedy jednak cały pokój jest żywy i kolorowy, warto pomyśleć o jednolitym, pasującym do niego kloszu.

Nie można zapominać o źródle światła. Jeśli abażur ma być dekoracyjny i ocieplić pomieszczenie, nie powinno się dobierać do niego żarówek o chłodnej barwie światła. Wtedy nie uzyskamy pożądanego efektu. Chyba że w sytuacji, gdy wybrane przez nas abażury materiałowe będą czarne – wtedy można decydować się zarówno na chłodniejsze, jak i mocniejsze żarówki.

Dodaj komentarz