kolory sypialni

Kolory w sypialni

Sypialnia ma służyć do odpoczynku, dlatego warto przemyśleć to, jak będzie wyglądała. Znaczenie ma każdy element – łóżko, meble, kolory tkanin, lampki nocne do sypialni, czy w końcu sposób zagospodarowania (często pustych) ścian za łóżkiem.
Sypialnia powinna nam pomóc w wyciszeniu się po pracy i zrelaksowaniu. Ale to wcale nie oznacza, że musi być nudna. Jasne, w klasycznym wydaniu w sypialniach będą dominowały kolory pastelowe i beże, ale nie trzeba się ograniczać, jeśli ktoś ich nie lubi. W końcu nie każdemu podoba się jasny róż. Kolorystyczne szaleństwo jest nawet wskazane, kiedy czujemy się w nim dobrze. W sypialni mamy się wyciszyć, ale to nasze upodobania będą decydowały o tym, przy jakich barwach odpoczywa nam się najlepiej.

Rozmiar sypialni a jej kolory

Jednak dobór kolorów powinniśmy uzależnić od rozmiaru całej sypialni. Kiedy przeznaczyliśmy na nią małe pomieszczenie, nie ma sensu robić z niego ciemnej i ciasnej klitki. Jasnoszary, błękitny i inne odcienie niebieskiego, a także miętowy znakomicie sprawdzą się w takim miejscu. W małej sypialni możemy pomyśleć o czymś mocniejszym, ale lepiej, żeby to był jasny kolor (na przykład żółty lub pomarańczowy) na jednej ścianie albo dwóch przeciwległych. Takim zabiegiem zwiększymy efekt wpadających przez okno promieni słońca. Jeśli nie możemy obyć się bez ciemnych i odważnych barw, dobrze jest po prostu wybrać dodatki w ulubionych kolorach.

lampka nocna w sypialni

W dużych sypialniach jest inaczej, bo można w nich eksperymentować. Nic się nie stanie, a nawet będzie bardziej elegancko i intymnie, jeśli jedną ze ścian pomalujemy w kolorze czarnym. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby to nie była ściana, na którą patrzy się bezpośrednio po obudzeniu. Można też wybrać farbę kredową i zostawiać na niej miłe słowa, albo ciekawe i motywacyjne cytaty. W dużej sypialni równie mile widziane będą żywe kolory. Czerwień, podobnie jak czerń, doskonale sprawdzi się na jednej ścianie i dodatkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by lampki nocne do sypialni były czarne lub czerwone. Jeśli chcemy pozostać przy ciemnych barwach na każdej ze ścian, można pomyśleć o szarościach, które, choć nie są jasne, mogą bardzo pięknie współgrać z białymi meblami i dodatkami.

Od barw w sypialni będzie zależało jej oświetlenie. Jeśli stawiamy na intymne pomieszczenia bez jasnych dodatków, a i lampki nocne do sypialni przysłonimy abażurami w ciemnym kolorze, warto dobrać żarówki o większej mocy, żeby nieco rozjaśniły pomieszczenie wieczorami. Cieplejsze światło i ciemne abażury będą ładnym dopełnieniem całości w małych i jasnych sypialniach.

Dodaj komentarz