lampy schodowe

Lampy schodowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Klatka schodowa, korytarz, przedpokój- to pomieszczenia w domach czy mieszkaniach, które ukazują się naszym oczom tuż po otworzeniu i przekroczeniu drzwi. Pełnią one również bardzo ważne funkcje- to tutaj witamy naszych gości, zapraszamy do dalszej części domu (np. na górę) czy ubieramy się w okrycia wierzchnie i obuwie, kiedy na zewnątrz panują nieciekawe warunki atmosferyczne. Faktem jest, że w większości domostw, klatki schodowe są pozbawione dostępu do światła dziennego- nie posiadają okien. Właśnie dlatego, musimy jak najlepiej zadbać o odpowiednie doświetlenie tego pomieszczenia.
Nie da się ukryć, że oświetlenie oraz lampy schodowe powinny być dopasowane do całej przestrzeni mieszkalnej, a przynajmniej nie powinny znacznie od niej odbiegać. Klatka schodowa często łączy się np. z salonem, czy reprezentatywnym przedpokojem, które niejako narzucają stylistykę oraz rodzaj lamp, jakie chcemy zastosować.

 lampy schodowe stip

Oświetlenie LED schodowe

Czym powinno charakteryzować się odpowiednie oświetlenie naszej klatki schodowej w domu? Oświetlenie LED schodowe są to zazwyczaj punkty świetlne czasem bardzo dekoracyjne. Jest to świetne rozwiązanie do oświetlania schodów (stopni) oraz korytarza. Takie rozwiązanie w żadnym stopniu nie zabiera nam cennej przestrzeni, więc jest to świetna opcja do zastosowania w bardzo niewielkich pomieszczeniach.

Co jeszcze musimy wziąć pod uwagę wybierając lampy schodowe? Jednym z czynników jest np. klasa szczelności IP. Większość modeli, które są dostosowane do pomieszczeń wewnątrz naszego domu ma wskaźnik IP na poziomie 20. Oznacza to, że posiadają one brak ochrony przed wodą i wilgocią. Niektórzy producenci zapewniają wyższe wskaźniki szczelności i wtedy oprawę świetlną możemy stosować również na zewnątrz.

Istotną sprawą jest również rodzaj montażu. Lampy schodowe możemy instalować na dwa sposoby. Pierwszy to montaż podtynkowy (do puszki) a drugi natynkowy (przyklejany).

Warto jest również zwrócić uwagę na różne dodatkowe opcje oświetlenia. Warto sprawdzić czy dany model ma czujnik ruchu lub zmierzchu. Druga opcja pozwala na samoistnie załączenie się oświetlenia, kiedy następuje mrok. Z kolei czujnik ruchu to świetne rozwiązanie na klatce schodowej zarówno w domu jak i w blokach mieszkalnych.

Na koniec warto zwrócić uwagę na barwę światła. Przed dokonaniem zakupu trzeba zastanowić się czy chcemy, aby światło na korytarzu było ciepłe, zimne czy mieszane. Ma ono ogromny wpływ charakter oraz klimat panujący na schodach.

lampy schodowe cena

Lampy schodowe – wpuszczana oprawa

Bardzo funkcjonalnym oraz ciekawym rozwiązaniem w kontekście oświetlenia schodowego jest wpuszczana oprawa schodowa. Jest to dość specyficzny rodzaj oświetlenia, który montowany jest bezpośrednio przy linii podłogowej. Lampy schodowe tego typu zdecydowanie ułatwiają komunikację oraz podnoszą atrakcyjność danej części domu.

Punkty świetlne

Jednak, najbardziej popularne jest oświetlenie LED schodowe montowane w formie punktów świetlnych. Zazwyczaj, są one umieszczane na ścianie, w równych odległościach nad każdym stopniem. Stosując takie rozwiązanie tworzymy ciekawą drogę świetlną, która tworzy atmosferę komfortu, przytulności oraz bezpieczeństwa.

Sklep elektryczny online – Stip.pl

Szukasz konkretnych modeli lamp? Zapraszam do zapoznania się z rozbudowaną ofertą lamp schodowych, na stronie Stip.pl. Sklep elektryczny online posiada wiele ciekawych propozycji, dostosowanych do potrzeb każdego zainteresowanego.

Dodaj komentarz

*

code