sypialnia oświetlenie led

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym szczególnie często przebywamy po zmroku, zatem w jej przypadku oświetlenie ma bardzo duże znaczenie. Oprócz lampy sufitowej, stanowiącej oświetlenie główne, najczęściej stosujemy w sypialni również dodatkowe źródła światła, które pełnią rolę użytkową, ale również budują nastrój i zmieniają oblicze wnętrza. Jakie lampy i jakie żarówki zastosować w sypialni, by uzyskać najlepszy efekt?

Jako oświetlenie główne w sypialni o przeciętnej wielkości stosuje zazwyczaj jedną lampę sufitową. Modnym rozwiązaniem są lampy wiszące z kloszami nisko zawieszonymi nad łóżkiem. W przypadku niskich pomieszczeń często lepiej sprawdzają się jednak płaskie plafoniery lub oprawy punktowe wpuszczane.

Oświetlenie główne to dopiero początek. W przypadku sypialni znacznie ważniejszą rolę odgrywa oświetlenie dodatkowe – boczne. Jest to jedyno z domowych pomieszczeń, w którym boczne lampy są częściej używane niż lampa sufitowa.

Lampki nocne w sypialni

Jak rozplanować oświetlenie boczne w sypialni, by jak najlepiej spełniało ono funkcję użytkową? Najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie lampek nocnych czyli małych lamp stołowych na nocnych szafkach po obu stronach łóżka. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą powierzchnią lub łózko stoi przy ścianie, można umieścić oświetlenie boczne na ścianie, u wezgłowia łóżka, po obu jego stronach. W tym wypadku warto wybrać kinkiety z kloszami skierowanymi do dołu lub nastawne – takie, które można dowolnie ustawić, kierując światło w odpowiednią stronę.

W roli oświetlenia bocznego często stosuje się również małe oprawy punktowe sufitowe. Można rozmieścić je w miejscach narożnych pomieszczenia, by dodatkowo je doświetlić i optycznie powiększyć przestrzeń. Sypialnia jest jednak pomieszczeniem, w którym równomierne oświetlenie jest mniej istotne niż np. w przypadku salonu. Tutaj najbardziej liczy się klimat.

Nastrojowe światło – czyli jakie?

Światło boczne rozproszone za pomocą klosza samo w sobie tworzy już nastrój wyciszenia i relaksu. Z tego powodu przed zaśnięciem warto rezygnować z oświetlenia górnego. Aby dodatkowo wyciszyć się przed snem oraz poczuć dobrze w pięknie urządzonej sypialni – zarówno w oświetleniu głównym, jak i bocznym, warto zastosować źródła światła o określonej barwie. Temperatura barwowa to najistotniejszy czynnik decydujący o tym, jak odbieramy światło żarówki. Światło o barwie ciepłej jest zdecydowanie bardziej nastrojowe od chłodnego. Tworzy ciepły przytulny klimat w pomieszczeniach. Koi zmysły, pozwala się odprężyć. Chłodne światło jest lepsze, gdy potrzebujemy pobudzić się, skupić na wykonywaniu zdań, uzyskać dobre warunki do wykonywania pracy wzrokowej.

Czy w sypialni można zastosować żarówki LED?

Żarówki ledowe są energooszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Z tego powodu coraz chętniej stosujemy je w mieszkaniach. Ich światło kojarzy się jednak często ze zdecydowanie chłodną, mało naturalną barwą. W powszechnej opinii jest odbierane jako raczej jasne i niesprzyjające wypoczynkowi. Nic dziwnego – początkowo spotykaliśmy je najczęściej głównie w supermarketach. Technologia LED w ostatnich latach bardzo się jednak rozwinęła i w sprzedaży dostępne są wysokiej jakości źródła światła LED emitujące przyjemne dla oka światło. Można zakupić żarówki LED o przyjaznej ciepłej barwie, doskonałe do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, w tym również w sypialni.

Bardzo ważna jest jakość zastosowanych żarówek. Tanie źródła światła LED starej generacji, produkowane z użyciem ekonomicznych podzespołów, mogę emitować nieprzyjemne światło o nienaturalnej barwie i niskim współczynniku odwzorowania barw. Takie światło może też niedostrzegalnie mrugać, męcząc oczy. Markowe żarówki LED, Philips, OSRAM i innych producentów, obecnych na rynku od wielu lat, spełniają już najwyższe standardy jakości.

W lampkach nocnych i sypialnianych kinkietach możesz z powodzeniem zastosować np. żarówki LED Philips o barwie cieplej białej.

Żarówki LED Philips

Żarówki LED Philips – PILA LED – barwa ciepła

Światło kreuje nastrój i wpływa na wizualne walory pomieszczenia. Może optycznie je powiększyć lub zmniejszyć, obniżyć sufit lub przeciwnie. Warto umiejętnie wykorzystać proste triki, dzięki którym sypialniana aranżacja stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna i przyjazna domownikom.

Dodaj komentarz

*

code