oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki – kinkiety, listwy i plafony do łazienki

Światło w łazience pełni bardzo ważną rolę. Sama łazienka to niezwykle specyficzne miejsce. Rano potrzebujemy się w niej wybudzić, a wieczorem odpocząć i zrelaksować. Odpowiednie oświetlenie może być kluczem do sukcesu. Dzięki niemu łazienka może pełnić obie te funkcje jednocześnie. Nie ma co oszczędzać – jedno źródło światła w łazience, to zdecydowanie za mało. Dlatego dwa plafony do łazienki zawsze wygrają z jednym, ale można przyjąć też inne rozwiązania. 

LED w plafonach a funkcje łazienki

Diody LED z powodzeniem zastępują dotychczasowe źródła światła. Pomagają oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko, ale przede wszystkim pięknie wyglądają. To wszystko sprawia, że te niepozorne diody powoli pojawiły się też w oświetleniu łazienek. Plafony łazienkowe LED zyskują na popularności i tego trendu chyba już nie da się odwrócić. Zresztą – nie ma takiej potrzeby. Możliwości plafonów z wykorzystaniem diod są bardzo duże.

Plafony do łazienki LED – dwa w jednym

Jak już wspominaliśmy, oświetlenie może bardzo zróżnicować funkcje, które pełni łazienka. Przykładem tego są plafony do łazienki LED RGB, który pozwala na zmiany barwy światła. Przez to łazienka może być miejscem porannego pośpiechu i wieczornego lenistwa (lub odwrotnie) i do tego celu nie trzeba będzie używać różnych źródeł światła. Takie rozwiązanie umożliwi dopasowanie łazienkowego klimatu do swoich potrzeb. Oczywiście, można pozostać przy nieregulowanych źródłach światła. Ale wtedy warto pomyśleć o tym, żeby jedno dawało nieco cieplejszą barwę niż inne.

Ile źródeł światła w łazience?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona przede wszystkim od rozmiarów pomieszczenia. Choć trzeba przyznać, że pozostawienie nawet małej łazienki z jednym źródłem światła nie będzie zbyt funkcjonalnym rozwiązaniem. Już nie chodzi tylko o to, żeby móc w niej odpocząć. Dobrze jest po prostu wyjść z domu i wiedzieć, że z naszym wyglądem wszystko jest w porządku.

Lustro i umywalkadoświetlenie luster i lamp

Często zapominamy o doświetleniu lustra i umywalki. A nie powinniśmy bo to obszar który wymaga wyraźnego światła. Codzienne golenie się i nakładanie makijażu może nie przynosić pożądanych efektów, jeśli niedokładnie widzimy swoje odbicie. Kinkiety łazienkowe nad lustro, podłużna lampa ścienna nad nim, albo lampy wpuszczane w ścianę, stanowią świetne uzupełnienie dla plafonów łazienkowych. W ich przypadku również można z powodzeniem postawić na diody LED.

Oświetlenie dekoracyjne

W tym przypadku możemy zaszaleć. Oświetlenie dekoracyjne, które nie jest głównym źródłem światła, można w całości uzależnić od własnych upodobań. Tutaj ważne jest tylko to, żeby emitowało ono takie światło, przy którym dobrze się czujemy. No, może jeszcze warto pomyśleć o tych, którzy odprężają się w wannie przy książce.

Przy wyborze lamp łazienkowych dobrze pamiętać o oprawach, którym kontakt z wodą nie będzie straszny. Szczególnie jeśli chodzi o lampy, które nie wiszą wysoko na suficie, tylko znajdują się tuż przy armaturze. Ważne jest też to, żeby światło nie raziło, bo to wcale nie pomoże nam się wybudzić.

Jedna myśl na temat “Oświetlenie łazienki – kinkiety, listwy i plafony do łazienki

Dodaj komentarz