oświetlenie w salonie

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie salonu

Salon to centralny punkt każdego domu czy mieszkania. To właśnie w tym miejscu odpoczywamy, relaksujemy się, oglądamy telewizję, czytamy książki czy spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Z tego względu oświetlenie salonu nie powinno być pozostawione przypadkowemu wyborowi. Światło ma ogromny wpływ na wygląd przestrzeni, a także potrafi wpływać na samopoczucie człowieka. Dlatego w tak ważnym miejscu, jak salon dobór sposobu rozmieszczenia i rodzaju oświetlenia powinien być dokładnie przemyślany i zaplanowany.

Oświetlenie salonu a rodzaj przestrzeni

Oświetlenie salonu należy dobrać uwzględniając kilka aspektów. Po pierwsze trzeba zdefiniować, czy pokój ten jest duży/mały, szeroki/wąski, wysoki/niski. Dzięki temu możliwe będzie określenie funkcji, jakie światło w salonie będzie miało spełniać i tym samym wybranie odpowiedniego rodzaju lamp. Za pomocą światła możemy manipulować wyglądem przestrzeni, poprzez tworzenie odpowiednich złudzeń optycznych. Na przykład jeżeli chcemy powiększyć salon powinniśmy zastosować jasne klosze, które będą rozpraszać światło lub możemy ustawić małe lampki na parapecie, dzięki czemu przesuniemy granicę pokoju na linię okna. Natomiast kiedy chcemy podwyższyć pokój warto jest ustawić strumień światła w górę, tak aby oświetlał sufit. Lampy zawieszone nisko lub których słup światła jest skierowany jest do dołu obniżają optycznie przestrzeń.

Zmieniaj przestrzeń światłem

Oprócz kreowania przestrzeni oświetlenie salonu pełni także rolę funkcyjną i dekoracyjną. Umieszczenie lamp w określonych miejscach umożliwia spełnianie przez nie konkretnych zadań. Jeżeli lampę podłogową umieścimy w kącie salonu przy fotelu, będzie to idealne miejsce do czytania. Zamontowanie kilku punktów świetlnych nad telewizorem, tak aby go oświetlały zapobiegnie odbijaniu się światła i zmniejszy zmęczenie oczu podczas wieczornego oglądania telewizji. Natomiast umiejscowienie jasno świecącej lampy sufitowej nad stołem uczyni go idealnym miejscem do rodzinnych posiłków.

oświetlenie salonuLampy podłogowe do salonu

Wspomniane wcześniej lampy podłogowe są aktualnym trendem wnętrzarskim. W zależności od stylu nadają przestrzeni odpowiedniego charakteru. Lampa o nowoczesnym designie, taka jak na zdjęciu, świetnie sprawdzi się w jednolitych przestrzeniach nadając im pazura. Jest to podłogowa lampa stojąca z litego drewna z abażurem w kształcie prostopadłościanu. Z jednej strony ostre krawędzie nadają jej surowego wyglądu. Z drugiej nieskomplikowana konstrukcja czyni ją niezwykle elegancką. Natomiast kolorowy abażur stanowi idealne dopełnienie. W ofercie sklepu lampywdomu.pl lampa ta dostępna jest w wersjach z różnego koloru abażurami oraz podstawą w kolorze ciemnego/ jasnego brązu, naturalnym, białym bądź czarnym.

Jedna lampa, wiele źródeł światła

oświetlenie salonuW małych salonach dobrze sprawdzi się lampa przy sufitowa z kilkoma strumieniami światła, taka jak widoczna na obrazku. Tego typu lampa ze światłem LED pozwala kierować strumień światła jednocześnie w różnych kierunkach, dzięki czemu za pomocą jednej lampy jesteśmy w stanie zyskać pełne oświetlenie salonu. Jeden mechanizm pozwoli nam oświetlić na przykład stół, kanapę i telewizor. Jest to produkt wysokiej jakości, o czym świadczy jego wykonanie z litego ciemnego drewna oraz zastosowania chromowych elementów. Kubistyczny kształt lampy sprawia, że zyskuje ona uniwersalny charakter i tym samym pasuje do większości stylów wystroju salonów.

Dodaj komentarz

*

code