Oświetlenie w stylu prowansalskim

Styl prowansalski obok stylu skandynawskiego czy industrialnego jestem jednym z tych, w których coraz chętniej aranżujemy swoje mieszkania i pracownie. W zależności od wielkości aranżowanej przestrzeni stawiamy zarówno na detal w minimalistycznej formie,urokliwej zastawy do jadalni, wiklinowych koszy, a także drewnianych stołów czy krzeseł z charakterystycznym dla tego stylu żłobieniem, a także wersji pełnej, kompleksowo nie aranżując a stylizując przestrzeń na wnętrze kamiennego domku pośród pól lawendy z kamienną posadzką lub drewnianym parkietem.

W poprzednim materiale opisaliśmy klimat jaki panuje w aranżowanej w stylu prowansalskim przestrzeni, w której dominuje naturalność oraz przemijanie. Naturalne materiały- kamień, drewno, szkło, cegła a także elementy tekstylne- len czy delikatna przędza, tego nie może zabraknąć. Styl prowansalski oraz możliwość jego funkcjonowania to także oświetlenie. Jak dobrać odpowiednie lampy, aby nie zabić tak pieczołowicie stylizowanej przestrzeni?

Styl prowansalski- sielskie klimaty w Twoim M

Stojąca lampa w stylu prowansalskim

lampa stołowa prowansalskaWśród stojących lamp w stylu prowansalskim wyróżniamy lampy stołowe i podłogowe. Stanowią one istotny element oświetlenia pomieszczenia, gdyż łączą w sobie zarówno funkcję oświetlenia dodatkowego- funkcjonalnego, a także dekoracyjnego. W przypadku lampy stołowej zdecydować możemy się na modele, które posiadają glinianą lub ceramiczną podstawę w kształcie kuli lub podobnie jak lampy stojące, długi i minimalistyczny trzon wykonany z metalu lub mosiądzu. O czym nie można zapomnieć to klasyczny abażur, wykonany z lnu w kolorze bieli lub naturalnej surówki. Jednolita powierzchnię można samodzielnie ozdobić malowaniem krajobrazu Prowansji, krzewów lawendy lub słoneczników. Alternatywną dla materiałowego abażuru jest klosz wykonany z wikliny lub plecionej trawy. Abażury poza malowaniem można ozdobić innymi elementami- dodatkowym przeszyciem haftowaną koronką lub zwisającymi kropelkami kryształków.

Alternatywą dla bocznego oświetlenia są kinkiety.

Kinkiety prowansalskie

Kinkiety prowansalskie podobnie jak opisane powyżej żyrandole, idealnie wpiszą się w klimat miejsca już na poziomie samego materiału oraz formy abażuru. Wykonane z naturalnej surówki rozpięte na metalowym stelażu pięknie podkreślą beżowy odcień ścian. Kinkiet prowansalski to także sam materiał, z którego zostało wykonane jego ramie. Podobnie jak w przypadku żyrandoli, może to być kuty metal, a także mosiądz. Wybierając kinkiet warto postawić na komplementarność pozostałych opraw w danym pomieszczeniu.

kinkiety prowansalkie nowoczesne kinkiet prowansalski

Lampy sufitowe w stylu prowansalskim

lampa prowansalska

Lampy wiszące odgrywają kluczową role w aranżacji mieszkania- stanowią one główne oświetlenie pomieszczenia, oddają najwięcej światła, ale także same w sobie stanowią istotny element dekoracji pomieszczenia. Wśród lamp wiszących postawić możemy na pojedyncze zwisy, w których cechą dominująca będzie kształt, wielkość oraz forma samego abażuru.

 

Tu warto postawić na materiały wykonane ze szkła, głównie z uwagi na sposób i łatwość ich czyszczenia. Oprawy w stylu prowansalskim, to podobnie jak w przypadku lamp stojących również materiałowe lub wiklinowe klosze, a także lampy stylizowane na starodawne oświetlenie uliczne. Decydując się na bardziej okazała oprawę warto wybrać klasyczny żyrandol. Prowansalski szyk nadadzą zarówno żyrandole klasyczne, jak i te w bardziej nowoczesnej odsłonie.

Żyrandole prowansalskie

Żyrandol prowansalski właściwie nie występuje, a w aranżowanej przestrzeni jako oświetlenie główne często pojawiają się żyrandole klasyczne, kryształowe, których źródłem są upadłe dworki lub skromniejsze, jednak kunsztownie wykonane lampy.

źyrandol prowansalski

żyrandol prowansalski klasyczny

żyrandol prowansalski kryształowy

Tu przynależność do stylu będą pełniły materiały- kute żelazo, mosiądz i stal, a także szkło i kryształowe wykończenie w formie sopli czy łańcuszków.

Żyrandol prowansalski wykonany z mosiądzu to element, który naturalnie starzejąc się podkreśli klimat wnętrza. Ciepła barwa materiału podkreśla letni wymiar takiej aranżacji. Chcąc zachować spójność kolorystyczną warto wybrać żyrandol prowansalski wykonany z kutego metalu. Wybierając model rzemieślniczy dodamy aranżacji również nieco więcej designerskiego charakteru i unikatowości.

Alternatywa dla żyrandoli są także plafony- w tym wypadku przede wszystkim wykonane z transparentnego lub o mlecznym zabarwieniu szkła. Podstawę plafonu może stanowić bogato zdobiona widoczna ornamentyka, a szkoło pokrywać estetycznie wykonany dekor.

Nie wiesz czym charakteryzuje się styl prowansalski? Zapraszamy do naszego materiału wstępnego.

Dodaj komentarz

*

code