łazienka w stylu snadynawskim

Skandynawski styl w łazience

Przyjęło się, że w skandynawskim stylu aranżuje się salon, sypialnię i kuchnię, a już rzadziej spotykamy urządzone w ten sposób łazienki. To duży błąd. Biała łazienka prezentuje się schludnie i elegancko, dlatego warto skandynawski styl wprowadzić także do tego pomieszczenia. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę podczas aranżowania łazienki na skandynawską modłę?

Biel i światło

kinkiet łazienkowyDominującą cechą skandynawskiego stylu jest wszechobecne używanie bieli. Wynika to położenia geograficznego skandynawskich państw. Mała ilość dziennego światła, długie zimy i krótkie dni spowodowały, że mieszkańcy tego rejonu świata czerpią ze światła jak najwięcej. Zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego. Biel jest tak popularna w tym stylu, ponieważ odbija światło, rozświetla pomieszczenia, a ponadto sprawia, że wydają się one optycznie większe. W skandynawskich wnętrzach rezygnuje się także z zasłon, które odgradzają wnętrze od światła dziennego, a nawet z firan, czyli wszystkich barier, które blokują dostęp do cenionego w tamtych rejonach, światła naturalnego.

Jeśli zdecydowaliśmy się na urządzenie łazienki w skandynawskim stylu, powinniśmy zatem postawić na biel. Biała może być podłoga, ale przede wszystkim powinien to być kolor wykończenia ścian i mebli. Bardzo modne są białe, niewielkich rozmiarów płytki ścienne z połyskiem, które efektownie odbijają światło.

Posiadając łazienkę z oknem, warto zrezygnować z firan lub zasłon i pokusić się na wpuszczenie większej ilości światła naturalnego. Oczywiście nie mogą sobie na to pozwolić osoby, które mieszkają na niższych kondygnacjach budynku. Podobnie jest w sytuacji, w której niedaleko od naszego bloku znajduje się kolejny – nikt nie chce się wystawiać na ciekawskie spojrzenia sąsiadów podczas korzystania z łazienki. Jeśli w takim razie jesteśmy zmuszeni do zasłonięcia okna, zdecydujmy się na jasne rolety, które będą współgrać z kolorystyką wnętrza.

Kinkiety i plafony do łazienki

W łazience urządzonej w stylu skandynawskim bardzo ważne jest również sztuczne oświetlenie. By dobrze oświetlić łazienkę, musimy mieć kilka źródeł światła. Pierwszym najlepiej żeby były plafony do łazienki, lub inne lampy. Mogą one pełnić rolę oświetlenia centralnego, czyli znajdującego się na środku sufitu. Powinniśmy także zastosować oświetlenie dodatkowe. Na pewno niezbędny będzie kinkiet łazienkowy, który może znajdować się nad lustrem lub po obu jego stronach. Kinkiety i plafony do łazienki są niezbędnym elementem jej wystroju, ponieważ to dzięki nim możemy bez przeszkód codziennie przygotowywać makijaż lub pielęgnować zarost.

Obecność drewna

Drugą cechą skandynawskiego stylu, po bieli, jest drewno. Zazwyczaj jest wykorzystywane w meblach lub w dodatkach. Można się zdecydować na drewno w postaci surowej lub pomalowane białą farbą. Zastanawiając się nad wyborem mebli do łazienki, nie musimy od razu decydować się na te drewniane, gdyż może nas zaskoczyć cena. Jeśli drewno wprowadzimy w postaci takich dodatków jak stołek na ręczniki czy drewniana półka, będzie to idealnie współgrało z ogólnym charakterem wnętrza.

Dodatki

Podobnie jak w salonie czy sypialni, tak i w łazience dodatki mają duże znaczenie. Skandynawowie wszechobecną biel przełamują dodatkami w kontrastowym kolorze czerni. W łazience możemy się zatem zdecydować na czarne gałki szafek, ramki ze zdjęciami lub lustro w czarnej ramie.

Urządzenie łazienki w skandynawskim stylu zawsze jest trafionym pomysłem. Tak zaaranżowana przestrzeń przede wszystkim prezentuje się bardzo schludnie. Jasna, biała łazienka będzie idealnym miejscem do odpoczynku podczas długich kąpieli.

Dodaj komentarz