klosze do lamp wiszących

Światło w stylu industrialnym

Styl industrialny zdobywa szczyty popularności. Może nie zawsze wygrywa z innymi pomysłami, ale od długiego czasu znajduje się na aranżacyjnym podium. Choć jego korzenie znajdują się w zupełnie innej części globu, to w Europie przyjął się doskonale. Jednak uwarunkowania były inne. O ile w Stanach Zjednoczonych jego powstanie zostało wymuszone, o tyle na starym kontynencie po prostu zainspirowano się tamtejszymi rozwiązaniami.

Myślę, że szerokie zainteresowanie stylizowaniem na industrializm, nie jest tylko czasową modą. Styl industrialny jest receptą dla wszystkich, którzy chcą mieć dom z duszą. Niezależnie od tego, czy zajmują starą fabrykę, czy mieszkanie na nowoczesnym osiedlu i muszą inwestować nawet specjalne klosze do lamp wiszących.

Co jest ważne w stylu industrialnym?

Styl industrialny można podsumować w kilku słowach. Co prawda jest to duże uproszczenie, ale spróbuję:

  • szkło
  • metal
  • cegła
  • drewno
  • światło

Wiem, że to trochę spłyca temat, ale na potrzeby dzisiejszego tekstu jest wystarczające. W końcu ma on dotyczyć światła, chodzi więc o zaznaczenie, że jest ono nieodłączną częścią industrialnych aranżacji.

Ta lista nie jest nie do ruszenia. W gruncie rzeczy, jeśli lubi się poszukiwania i eksperymenty, to można znaleźć takie abażury z PCV, które będą doskonale imitować beton i dopiero solidne przyjrzenie się pomoże to zauważyć.

lampy wiszące - kloszeŹródła światła w stylu industrialnym

Pierwsze o co trzeba zadbać, to nie klosze do lamp wiszących, ale okna. Deweloperzy narzucają nam spore ograniczenia, jeśli chodzi o rozmiar okien, ale wszystko można ominąć. Naturalne światło jest bardzo ważne, więc w miarę możliwości staraj się przeznaczyć na industrialne aranżacje pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe. Dzięki temu przez (nawet te mniejsze) okna, będzie wpadać dość światła.

Nie zasłaniaj ich w ciągu dnia. Ciesz się światłem. Nocą odsłonięte okna mogłyby sprawiać, że poczujesz się niekomfortowo, więc przygotuj rolety, których będziesz używać po zmroku.

Drugi element to oświetlenie sztuczne – lampy stojące, wiszące, lampki dekoracyjne, a także te odpowiednie dla konkretnych pomieszczeń. Lampy potrafią bardzo skutecznie przysłonić pewne niedociągnięcia w aranżacji, dlatego warto poświęcić im chwilę.

Klosze do lamp wiszących i stojących w stylu industrialnym

Styl industrialny rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o lampy. Przede wszystkim – ciepła barwa światła. Dobrze, jeśli klosze do lamp wiszących (stojących też) nie zasłaniają źródła światła. Nie muszą być w całości otwarte – akceptowalne są klosze kierujące światło w dół, lub przysłaniające je u góry. Niemniej dla zachowania poprawności sięgnij po takie klosze, które pozwolą jak najbardziej rozproszyć światło w pomieszczeniu. Wspomniane już abażury z PCV mogą pomóc. W końcu to tworzywo nieco światła przepuszcza (w porównaniu z prawdziwym betonem), więc może nieco rozjaśnić przestrzeń po zmroku.

Trzeba pamiętać, że styl industrialny to często duże, nie do końca wypełnione przestrzenie. Dlatego oświetlenie ich jest kluczowe, jeśli nie chcemy wędrować z lampami stojącymi w kilka różnych miejsc każdego dnia. Liczy się zatem nie tylko wygląd lamp, ale również ich ilość. Jeśli jedna nie poradzi sobie z rozjaśnieniem pokoju, to bez obaw można sięgnąć po kolejną. W tym przypadku im więcej, tym lepiej. Lampy wiszące, które mają niewielkie abażury (z PCV, czy czegokolwiek innego), będą w sam raz dla oświetleniowego tła. Większe rozmiary sprawdzą się nad blatami.

Oświetlenie dekoracyjne

Poza kloszami do lamp wiszących i stojących trzeba też przemyśleć, czy wykorzystamy (i jakie, jeśli tak) dekoracyjne źródła światła. Ponieważ nikt nie będzie przy nich czytał, można sięgnąć po żarówki Edisona, które doskonale odnajdują się w industrialnych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

*

code