żarówka led gu10

Żarówki LED i ich zalety

Niegdyś oświetlenie LED kojarzyło się głównie z oświetleniem w hipermarkecie. Obecnie stosujemy je również we wnętrzach mieszkalnych, uzyskując w ten sposób doskonały efekt, komfort i oszczędność. Jakie są zalety żarówek LED w stosunku do innych źródeł światła? Czy warto dopłacić, kupując ledy?

Początkowo żarówki, a właściwie lampy LED (poprawne nazewnictwo) były stosowane głownie w oświetleniu sklepowym i dekoracyjnym. Lampy LED nie nagrzewają się, dzięki czemu dobrze sprawdzają się między innymi przy oświetlaniu żywności. Ich światło kojarzyło się jednak przez długi czas z nieprzyjemnym sinym kolorem, chłodną barwą, jaskrawą bielą i zmęczeniem oczu. Niskiej jakości żarówki LED starej generacji generowały światło, które w niezauważalny sposób migotało, co powodowało dyskomfort i nie było korzystne dla wzroku. Obecnie w sprzedaży dostępne są nowoczesne ledy, które są bezpieczne i emitują przyjazne światło. Nic dziwnego, że coraz częściej stosujemy je w mieszkaniach.

LED a halogeny

Żarówki LED są bardziej energooszczędne niż popularne do niedawna halogeny. Są też bardziej ekologiczne. Nie zawierają rtęci oraz mogą świecić dłużej, dzięki czemu nie musimy ich wymieniać na nowe. Żarówka LED może świecić nieprzerwanie przez ponad 100 tysięcy godzin, co oznacza ok. 11 lat ciągłej pracy.

Dzięki technologii LED możemy również uzyskać doskonały efekt dekoracyjny. Taśmy ledowe są niezastąpione przy oświetlaniu mebli, poręczy schodowych i stopni czy sprzętu RTV. Kontroler LED pozwala ściemniać światło i sterować nim, uzyskują dowolne efekty, jak migotanie czy zmiana koloru (dzięki technologii LED RGB).

Żarówka LED GU10 w oprawach halogenowych

Żarówki LED mogą też zastępować halogeny w kompaktowych poprawach halogenowych. Mala żarówka LED GU10 znajduje szerokie zastosowanie w lampkach biurkowych, oświetleniu sufitowym i nie tylko. Obecnie żarówka LED GU10 jest coraz częściej wybierana do opraw halogenowych, gdyż w porównaniu do halogenów może ona zapewnić znacznie dłuższą żywotność i pobiera mniej prądu. Oszczędzamy zatem pieniądze, zyskujemy komfort dzięki długiej żywotności żarówki – i możemy do woli cieszyć się doskonałym efektem wizualnym. Podświetlenie LED praktycznie nie musi być wyłączane. Taśmy ledowe świecące przez wiele godzin bez przerwy nie narażą nas na koszta.

Zimna barwa światła nie jest już problemem. Dzięki technologii LED RGB możemy uzyskać światło w dowolnym kolorze. Kolorowe taśmy LED to prawdziwy przebój, jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne. Ciepła barwa ledów doskonale sprawdza się zaś w pomieszczeniach mieszkalnych, sprawiając że coraz rzadziej sięgamy po tradycyjne źródła światła, a także halogeny czy świetlówki.

Dodaj komentarz

*

code